Kocioł na pellet o obniżonej emisyjności spalin

Kocioł na pellet o obniżonej emisyjności spalin

Jak wiemy w dzisiejszych czasach coraz większą uwagę zwraca się na ekologię, dzięki czemu piece węglowe są coraz częściej zastępowane przez nowe technologie i paliwa stałe, które są bardziej przyjazne dla środowiska. Jednym z takich rozwiązań są właśnie kotły na pellet.

Pellet jest paliwem opałowym powstałym w procesie sprasowania odpadów drzewnych: trocin, wiórów i zrębów. Sprzedawany jest w postaci granulatu a dzięki swoim ekologicznym właściwością, czasami nazywany jest zielonym węglem. Pellet jest jednym z najczystszych i najbezpieczniejszych rodzajów opału. Podczas jego spalania dochodzi do emisji bardzo niewielkiej ilości substancji smolistych, co ma bardzo duże znaczenie dla środowiska.

Zalety:

Pellet jest wytwarzany ze sprasowanych odpadów drewna, które samo w sobie już posiada wysoką wartość opałową. To dlatego pellet jest tak wydajnym paliwem, które jednocześnie nie działa na szkodę środowiska tak jak np: palenie węglem. Musimy jednak pamiętać, że wydajność kotła na pellet zależy od jakości pelletu. Dużą zaletą kotłów na pellet jest również łatwość ich instalacji oraz obsługi. Dlatego tego typu rozwiązanie jest idealnym wyborem dla osób, którym zależy na niskich kosztach ogrzewania, a jednocześnie nie mają czasu na codzienne rozpalanie i kontrolowanie ognia w piecu. W przypadku kotłów na pellet z podajnikiem ich obsługa ogranicza się do uzupełnienia zapasu paliwa raz na kilka dni oraz jego czyszczenia. W efekcie spalania pelletu powstaje mniej popiołu – daje to zarówno większą czystość, ogranicza emisję zanieczyszczeń, jak i zapewnia większą efektywność grzewczą.

Jaki piec na pellet wybrać i na co zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniego kotła na pellet z podajnikiem jest gwarancją odpowiedniego spalania pelletu co przekłada się na wydajność pieca.

Nowoczesne piece na pellet to niezawodne systemy, które dzięki automatyzacji, nie wymagają wiele uwagi od użytkownika. Każdy piec na pellet powinien posiadać wymagane certyfikaty, które potwierdzają jego bezpieczeństwo. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów, które mogą mieć wpływ na wydajność oraz wygodę użytkowania kotła.

  • Ważne jest to, w jaki sposób usuwany zostaje popiół z paleniska, czy jest on gromadzony w łatwo dostępnym pojemniku i co jaki czas wymagane będzie jego opróżnienie.
  • System czyszczenia rur również jest bardzo przydatną funkcją.
  • Należy zwrócić uwagę również na żywotność rur, a także właściwości palnika, ponieważ to od niego w największej mierze zależy prawidłowe funkcjonowanie kotła na pellet.
  • Nowoczesne piece wyposażone są również w podajniki, dzięki którym proces dokładania paliwa do pieca jest automatyczny i nie wymaga ingerencji ze strony właściciela. Piec samodzielnie dokłada sobie tyle paliwa, aby uzyskać ustawioną temperaturę.
  • Przed zakupem pieca należy także sprawdzić, czy ma się wystarczająco dużo miejsca na jego instalację. Zazwyczaj kotłownia przeznaczona na tego typu kocioł musi mieć wymiary przynajmniej 2 × 3 m.

A zatem - kotły na pellet - warto?

Warto rozważyć zakup kotła na pellet, gdyż będzie zdecydowanie łatwiejszy w obsłudze. Najważniejszą jego cechą jest jednak dbałość o środowisko. Jeśli chcemy oddychać czystszym powietrzem, to wybierzmy piec ekologiczny. Ten zasilany odnawialnym źródłem energii jest optymalnym rozwiązaniem.

Zapraszamy do kontaktu w razie pytań o urządzenia lub montaż.