Dział sprzedaży

+48 665 002 040

Dotacje

+ 48 663 130 570

Czy powinniśmy uwzględnić zamieszkiwany region kraju w doborze pompy ciepła?

Czy powinniśmy uwzględnić zamieszkiwany region kraju w doborze pompy ciepła? 


W obliczu rosnących cen energii coraz więcej osób decyduje się na montaż energooszczędnych instalacji grzewczych. Popularnym rozwiązaniem jest pompa ciepła, którą z powodzeniem można zastosować zarówno w budowie nowego budynku, jak i podczas modernizacji starych obiektów. To rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne – pod warunkiem, że parametry urządzenia zostaną prawidłowo dopasowane do domu. Na co więc zwrócić uwagę i czy powinniśmy uwzględnić zamieszkiwany region kraju w doborze pompy ciepła? 


Moc pompy ciepła a potrzeby energetyczne domu 


Dostępne na rynku urządzenia różnią się znacząco mocą i parametrami. Prawidłowy dobór tych właściwości sprawi, że pompa ciepła będzie mogła podgrzewać powierzchnię budynku i wodę użytkową, bez konieczności instalacji dodatkowych źródeł ogrzewania. Przy wyborze sprzętu powinniśmy więc uwzględnić: 


  • ilość osób, którzy na co dzień przebywają w budynku, 
  • zapotrzebowanie cieplne i powierzchnię domu, 
  • charakterystykę temperaturową zamieszkiwanego regionu kraju. 


Analiza tych trzech aspektów pozwoli na dobór optymalnej instalacji. Choć pierwsze dwa aspekty wydają się dość oczywiste, wiele opracowań na ten temat nie uwzględnia roli, jaką odgrywa region zamieszkiwanego kraju w doborze odpowiedniej pompy ciepła.  


Lokalizacja budynku – jak wpływa na moc pompy ciepła? 


Polska znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanego ciepłego przejściowego. Oznacza to duże roczne amplitudy temperatur i występowanie 6 termicznych pór roku, co stanowi wyzwanie w budownictwie. Nasze domy powinny być przygotowane zarówno na mrozy, jak i upały rzędu 30 st. C. 


Najcieplejsze regiony kraju to województwa: pomorskie, dolnośląskie, wielkopolskie oraz małopolskie. Najzimniej jest natomiast w podlaskim. Należy jednak uwzględnić, że średnie temperatury znacząco różnią się w obrębie danych jednostek administracyjnych. Zupełnie inną pompę ciepła powinniśmy więc wybrać dla tego samego domu budowanego w rejonach Zakopanego, a inną – pod Krakowem. 


Wyliczenia, które znajdują się na etykietach urządzeń grzewczych, wykonywane są dla warunków ekstremalnych, a więc najniższych temperatur w danym regionie. Jest to istotny czynnik, który powinniśmy uwzględnić w doborze instalacji. 


Powierzchnia budynku i liczba jego mieszkańców – jak wpływają na wybór pompy ciepła? 


Pompa ciepła zapewnia ogrzewanie budynku oraz wody użytkowej. Średnie zapotrzebowanie domu na ciepło wynosi około 40 W/m2, choć oczywiście wartość ta znacząco różni się w zależności od zastosowanej techniki budowlanej, ocieplenia budynku i innych czynników. Moc potrzebna do zapewniania domownikom podgrzanej wody użytkowej oblicza się na podstawie ich liczby i wynosi ok. 250 W na 1 osobę. Pięcioosobowa rodzina zużywa więc 250 W x 5 = 1250 W =1,25 kW. 


Aby oszacować, jakiej mocy grzewczej potrzebujemy, należy pomnożyć powierzchnię domu (np. 150 m2) przez wskaźnik zapotrzebowania na moc (40 W/m2). Otrzymujemy więc działanie: 150 m2 x 40 W/m2 = 6000 W = 6 kW. Do tej wartości należy dodać 1,25 kW (energia potrzebna na ogrzanie wody), co daje nam wynik 7,25 kW. Następnie powinniśmy porównać go do etykiety energetycznej dotyczącej szacunkowej mocy urządzenia przewidzianej dla zamieszkiwanego regionu kraju. 


Pompa ciepła – ekologiczna energia dla Twojego domu 


Dzięki tego typu instalacji możesz znacznie zredukować koszty ogrzewania oraz ograniczyć ilość dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery. Pompy ciepła są ponadto tanie w utrzymaniu i odznaczają się długą żywotnością, a prócz ogrzewania domu i wody, kontrolują także wilgotność powietrza. 


Jeżeli mieszkasz w wyjątkowo chłodnym regionie kraju, nie musisz obawiać się, że pompa ciepła nie zapewni kompleksowego ogrzewania dla Twojego domu. Dobór odpowiednich parametrów urządzenia do powierzchni budynku, jego lokalizacji i ilości domowników sprawia, że instalacja ta może wydajnie pracować nawet w temperaturach rzędu – 30st. C. 


Podsumowując, przy doborze odpowiedniego urządzenia powinniśmy uwzględnić zamieszkiwany region kraju, liczbę domowników oraz powierzchnię budynku. Możemy samodzielnie obliczyć moc pompy grzewczej, natomiast wynik ten zawsze będzie stanowił pewnego rodzaju drogowskaz. Warto zaufać profesjonalistom, którzy pomogą w wybraniu odpowiedniej instalacji grzewczej dla Twojego domu.