Dział sprzedaży

+48 665 002 040

Dotacje

+ 48 663 130 570

Jaką żywotność mają pompy ciepła?

Ten rodzaj ogrzewania domu i wody użytkowej w ostatnich latach zyskał miano jednej z najlepszych, najbardziej energooszczędnych i ekologicznych metod. Wielu inwestorów zastanawia się jednak nad kwestią wytrzymałości tego typu instalacji. Jaką żywotność mają pompy ciepła? Czy są jakieś czynniki, które wpływają na jej wydajność? Po odpowiedzi zapraszamy do artykułu przygotowanego przez ATA eco Geneza – akredytowanych specjalistów zajmujących się ekologicznymi źródłami energii.  


Pompa ciepła — zalety przeważają nad kosztem inwestycji?  


Urządzenia grzewcze wykorzystujące energię cieplną skumulowaną w powietrzu, wodzie lub gruncie, są coraz częściej wybierane wśród inwestorów. Można montować je w nowopowstałych budynkach, a także w trakcie modernizacji starszych obiektów. Pompy ciepła mają wiele zalet, wśród których należy wymienić między innymi brak emisji dwutlenku węgla i bazowanie na odnawialnych źródłach energii. W dobie kryzysu klimatycznego jest to jeden z najrozsądniejszych rodzajów ogrzewania powierzchni mieszkalnej i wody użytkowej, zarówno z punktu widzenia dobra gospodarstwa domowego, jak i całego środowiska. Czy jednak żywotność pompy ciepła jest na tyle długa, by inwestycja w nią dała realne zyski? Warto jednak wziąć pod uwagę nie tylko niskie koszty eksploatacji systemu grzewczego, ale i czas jej pracy bez konieczności dokonywania istotnych napraw.  


Żywotność pompy ciepła  


Większość producentów daje gwarancje 5 lat na swoje urządzenia. Żywotność pompy ciepła zależy przede wszystkim od stanu sprężarki, której czas działania producenci podają w godzinach. Na rynku najczęściej spotyka się urządzenia z deklarowaną zdolnością bezawaryjnej pracy do 100000 godzin. Pompa ciepła pracuje około 2000-3000 godzin rocznie. Oznacza to nawet 50 lat żywotności instalacji grzewczej! Oczywiście w tym czasie niezbędne jest dokonywanie corocznych przeglądów.  


Jak przedłużyć żywotność pompy ciepła?  


Długa, niezawodna praca systemów grzewczych zależna jest od wielu czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście odpowiedni dobór mocy urządzenia, który gwarantuje optymalne warunki pracy dla sprężarki. Kolejnym, równie ważnym aspektem wpływającym na żywotność, jest odpowiedni montaż instalacji. Zarówno jedną, jak i drugą kwestię, warto więc powierzyć specjalistom w dziedzinie odnawialnych źródeł energii.  


Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na żywotność pompy ciepła jest szczelność instalacji w tak zwanym górnym źródle ciepła. Należy dbać o odpowiednie odpowietrzenie, które sprawdzane jest w czasie corocznych przeglądów. Nie bez znaczenia dla wydłużenia czasu pracy systemu grzewczego jest regularny serwis wszelkich usterek. Ważne jest także czyszczenie urządzenia — z wentylatorów powinno się na bieżąco usuwać liście, kurz czy inne przeszkody, które mogłyby utrudniać przepływ powietrza.  


Inwestycja w przyszłość  


Na korzyść pompy ciepła przemawia więc nie tylko niski koszt eksploatacji urządzenia, ale również jego długoletnia żywotność. W zależności od zastosowanego typu instalacji, metrażu domu oraz innych czynników, kompensacja kosztów inwestycji w ten rodzaj ogrzewania zwraca się w przeciągu kilku lat. Oznacza to, oszczędność na rachunkach biorąc pod uwagę minimalną żywotność instalacji – 25 lat– otrzymujemy urządzenie niezawodne, tanie i ekologiczne w Twoim domu.  


Przedstawione w artykule wyliczenia dotyczące żywotności i opłacalności pompy ciepła są uśrednione i dotyczą obecnych cen. Ten rodzaj ogrzewania z roku na rok staje się jednak coraz bardziej popularny, co pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość.