Dział sprzedaży

+48 665 002 040

Dotacje

+ 48 663 130 570

Pompa Ciepła SPLIT- czy to się opłaca?

Z każdym rokiem rośnie popularność powietrznych pomp ciepła. Wszystko za sprawą dostępności dla każdego nowego czy też modernizowanego budynku mieszkalnego. Montaż pompy ciepła jest prosty, a cena przystępna. Pewnie zastanawiacie się jak działa pompa ciepła powietrze-woda i dlaczego warto w nią zainwestować?


Działanie pompy ciepła powietrze – woda


Powietrzna pompa ciepła wykorzystuje źródła energii odnawialnej z zewnątrz aby wprowadzić energię nagromadzoną w powietrzu do budynku w celu ogrzewania lub chłodzenia.


Urządzenie przy wykorzystaniu powietrza, które dzięki czynnikowi chłodniczemu i odpowiedniemu sprężeniu wytwarza ciepło użytkowe, wykorzystane później do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej.


Pompa ciepła działa dobrze zarówno latem jak i zimą. Nawet gdy na zewnątrz budynku panuje niska temperatura oscylująca w granicach do -25 stopni Celsjusza, urządzenie ogrzewa dom i wodę do optymalnej temperatury.


Pompa ciepła SPLIT – z czego się składa?


Cała metoda pompy ciepła opiera się na prostym i dobrze znanym mechanizmie, który wykorzystywany jest chociażby w lodówkach. Jej najważniejszymi elementami są: sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny i parownik. Pompa Ciepła nie mogłaby działać bez czynnika roboczego, którym jest czynnik chłodniczy. To nic innego jak ciecz, która krążąc wewnątrz układu i wrząc pod niskim ciśnieniem oraz w niskiej, nawet pokojowej temperaturze pobiera ciepło. Dla przykładu – izobutan, bardzo popularny związek chemiczny stosowany w dzisiejszych lodówkach charakteryzuje się temperaturą wrzenia już na poziomie -11,7 °C.


Powyżej przedstawiamy model budowy urządzenia, w którym jednostki dzielą się na dwa podzespoły- zewnętrzny i wewnętrzny. Takie urządzenie nosi nazwę „split”(ang. – oddzielony)

Pompa ciepła powietrze – woda – instalacja


Pompy ciepła typu powietrze – woda można przyłączyć już do istniejącej instalacji grzewczej bez potrzeby wymieniania jej na nową. Bez problemu poradzi sobie z istniejącą już instalacją grzejnikową, podłogową czy mieszaną.


Pompy ciepła SPLIT – dlaczego warto?


Pompy ciepła powietrze-woda to wysoce efektywne urządzenie jeśli chodzi o ogrzewanie budynku. Jest to znakomita alternatywa dla pomp gruntowych ponieważ jej koszty montażu są znacznie niższe.

Coraz więcej osób decyduje się na montaż pompy ciepła ponieważ koszty ogrzewania domu zasilanego innymi źródłami ciepła jak np. kotły na gaz czy węgiel są znacznie wyższe.

Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką daje niezależność energetyczną co za tym idzie niskie koszty ogrzewania całego domu i stały dostęp do ciepłej wody użytkowej.

Do największych zalet Pomp ciepła typu SPLIT należą:


  • szybkość montażu – nie trzeba robić odwiertów, instalator jest w stanie zamontować powietrzną pompę ciepła w ok. 3 dni,
  • uniwersalność – urządzenie można montować w nowych oraz już istniejących budynkach, zajmują mało miejsca w przeciwieństwie do pomp gruntowych,
  • bezpieczeństwo – ogrzewanie pompą ciepła SPLIT nie wiąże się z ryzykiem wybuchu, zaczadzenia czy pożaru niż w przypadku innych źródeł ciepła,
  • komfort użytkowania – pompy ciepła są całkowicie bezemisyjne, czyste i ciche,
  • wielofunkcyjność – urządzenie pozwala na ogrzewanie domu, grzanie wody użytkowej oraz na chłodzenie pomieszczeń,
  • ekologia – eksploatacja nie powoduje emisji szkodliwych związków do środowiska,
  • długa żywotność – szacuje się, że żywotność pompy ciepła wynosi nawet 20 lat, 


W ofercie ATA eco Geneza znajdują się pompy ciepła typu powietrznego, które z uwagi na swoją specyfikację nadają się zarówno do nowych czy modernizowanych budynków mieszkalnych. Nasi instalatorzy, posiadają wszelkie uprawnienia gazowe, które pozwalają na bezpieczny montaż urządzenia.