Dział sprzedaży

+48 665 002 040

Dotacje

+ 48 663 130 570

Pompa ciepła split czy monoblok? Co wybrać?

Ze względu na różnorodność urządzeń grzewczych, niekiedy może być trudno wybrać model odpowiadający naszym wymaganiom i potrzebom. W tym artykule zaprezentujemy Ci pompy ciepła o dwóch konstrukcjach — split oraz monoblok. Modele te spełniają identyczne zadania, niemniej jednak różnią się ze względu na budowę, a dokładniej ujmując miejsce, w którym umieszczono wymiennik (skraplacz). Na którą się zdecydować? I jakie są najważniejsze różnice pomiędzy tego typu pompami?

Pompy ciepła — charakterystyka

Split bądź monoblok to pompy ciepła, które są coraz chętniej wykorzystywane. Ich rosnąca popularność nie dziwi ze względu na kilka aspektów. Przede wszystkim pobierają energię m.in. z powietrza atmosferycznego i działają nawet przy niższych temperaturach, przekształcając je w ciepło rozprowadzane po pomieszczeniach oraz ogrzewając wodę. Tego typu rozwiązanie jest energooszczędne i ekologiczne, śmiało może być wykorzystywane zarówno w mniejszych, jak i większych budynkach. Czynnik chłodniczy w obu modelach może osiągnąć nawet 80 – 85 stopni Celsjusza (w zależności od rodzaju, parametrów itp.). Przy czym rozwiązania tego typu umożliwiają uzyskanie aż do 5 razy więcej energii elektrycznej z każdego 1 kW. Pompa ciepła split bądź monoblok może być z powodzeniem wykorzystana do ogrzewania domów za pomocą grzejników, ogrzewania wody oraz ogrzewania podłogowego w zależności od Twoich indywidualnych planów.

Pompy ciepła typu split

W tym przypadku układ chłodniczy ma 2 jednostki — wewnętrzną oraz zewnętrzną. Połączone są one ze sobą specjalnymi rurkami, przez które dostarczany jest czynnik chłodniczy. W jednostce wewnętrznej umieszczanej w budynku, który pompa ma ogrzewać, zlokalizowany jest wymiennik ciepła, zaś w zewnętrznej inne elementy m.in. parownik, wentylator czy też sprężarka. Niewątpliwą zaletę tego typu rozwiązania jest brak wymienników pośrednich. Co więcej, w tym przypadku ze względu na budowę nie ma ryzyka zamarznięcia wody oraz niewymagane jest wykonanie izolacji termicznej. Pompy ciepła typu split należy regularnie serwisować, a ich montaż musi być wykonany przez specjalistę posiadającego uprawnienia F-gazowe (do montażu oraz obsługi układów chłodniczych) ze względu na wymóg wykonania układu chłodniczego, który połączy jednostkę wewnętrzną oraz zewnętrzną. Różnicą w tego typu pompach ciepła jest również wielkość. Modele split są mniejsze, co często przekłada się na niższe koszty materiału. Przy czym w tym wypadku należy wydzielić w domu miejsce do montażu jednostki wewnętrznej. Jest to niezwykle popularny i chętnie wykorzystywany model, niemniej jednak należy pamiętać ze w przypadku pompy ciepła typu split o mocy powyżej 10 kW, wykwalifikowany pracownik musi przeprowadzać cykliczne kontrole szczelności.

Pompy ciepła typu monoblok

W przypadku tego modelu, układ chłodniczy jest hermetycznie zamknięty w zewnętrznej jednostce. W kwestii montażu nie są potrzebne specjalne uprawnienia, dzięki czemu proces ten jest szybszy. Pompy ciepła monoblok, są dobrze wyizolowane (nie generują uciążliwego hałasu) co sprawia, że mogą być montowane m.in. blisko miejsc, w którym wypoczywamy np. tarasu. Cechują się również świetną szczelnością oraz trwałością. Subiektywną wadą może być ich rozmiar, ponieważ są one większe niżeli modele split. W przypadku wyboru tego rozwiązania konieczne będzie zamontowanie dodatkowych zabezpieczeń przeciwzamrożeniowych, ze względu na to, że m.in. w przypadku braku prądu bądź awarii rur mogłyby zamarznąć.

Split czy monoblok — którą z tych pomp ciepła wybrać?

Oba modele mają swoje zalety, w głównej mierze należy zwrócić uwagę na sposób montażu. Oczywiście jest to tylko ogólny rodzaj pomp, podczas zakupu należy również dobrać pozostałe parametry m.in. powierzchnię budynku, liczbę domowników itp. Tak, więc jeśli nie jesteś pewien czy wybrać split, czy monoblok, to warto skonsultować się ze specjalistami, wtedy zyskasz pewność, że Twoja instalacja grzewcza spełni wszystkie oczekiwania i potrzeby. A jeśli szukasz sposobu na ogrzewanie swojego domu i nie tylko to serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!