Dział sprzedaży

+48 665 002 040

Dotacje

+ 48 663 130 570

Pompa ciepła z naturalnym czynnikiem R290

Czynnik chłodniczy R290 to bezbarwny, bezwonny związek należący do grupy węglowodorów występujących naturalnie w złożach gazu ziemnego zwany inaczej propanem. Propan od lat jest stosowany wraz z butanem jako paliwo gazowe do kuchni gazowych, kuchenek turystycznych, a także samochodów wyposażonych w odpowiednią instalację.


Popularność czynnika R290 stale wzrasta ze względu na jego znikome oddziaływanie na środowisko przy jednoczesnym zachowaniu bardzo dobrych właściwości termodynamicznych. Wprowadzone nowe ustawy mające na celu zmniejszenie oddziaływania emisji szkodliwych gazów do atmosfery sprawiły że popularność czynnika R290 stale rośnie. Od 1 stycznia 2020 roku zgodnie z prawem zakazane jest produkowanie urządzeń używających czynnik chłodniczy o współczynniku GWP równym lub większym niż 2500. Wśród grupy czynników chłodniczych od 1 stycznia 2020 roku objętych zakazem znajdują się R−404a, R−434a i R−507a, a w 2025 roku do tej grupy dołączą także R−134a, R−407c, R−410a.


Współcześnie propan wykorzystywany w pompach ciepła jest jednym z najbardziej ekologicznych urządzeń grzewczych, jakie można zainstalować w swoim domu. Naturalny czynnik chłodniczy R290 charakteryzuje się zerowym wskaźnikiem ODP, czyli nie powoduje niszczenia warstwy ozonowej oraz wyjątkowo niskim wskaźnik GWP, który informuje o minimalnym stopniu wpływu na globalne ocieplenie.


  • W monoblokowej pompie ciepła Fox GREEN LINE zastosowano właśnie czynnik R290. Na jej przykładzie prześledzimy cechy propanu jako czynnika chłodniczego.
  • Większa wydajność chłodnicza z mniejszą ilością czynnika w urządzeniu
  • Brak konieczności rejestracji w Centralnym Rejestrze Operatorów – R290 jest węglowodorem który nie zawiera związków chloru ani fluoru, więc nie podlega obowiązkowi rejestracji.
  • Niższe temperatury pracy pompy ciepła – pompa Fox GREEN LINE z czynnikiem R290 może pracować przy temperaturze zewnętrznej nawet -25°C.
  • Cicha praca urządzenia – w pompie ciepła powietrze-woda Fox GREEN LINE udało się obniżyć poziom mocy akustycznej do 57 dB , a w trybie cichym – do 42 dB
  • Wyższe osiągane temperatury zasilania – pompa ciepła Fox GREEN LINE ma możliwość uzyskania temperatury zasilania nawet do 75°C dla obiegu ogrzewania centralnego, co sprawia, że nadaje się zarówno do domu z instalacją podłogową jak i grzejnikową.


Maksymalna temperatura zagrzania ciepłej wody osiąga 70°C, nawet przy temperaturze zewnętrznej -25°C, co pozwala na szybkie ładowanie zasobnika i zaspokojenie potrzeb dużej rodziny w mroźne dni.


Pompa ciepła powietrze woda Fox GREEN LINE z czynnikiem chłodniczym R290 posiada najwyższe możliwe parametry efektywnościowe. Zapewnia nowoczesne rozwiązanie grzewcze dla domu zarówno nowego, jak i modernizowanego. Cały czynnik jest w zamkniętym obiegu w jednostce zewnętrznej, czyli na zewnątrz budynku, dzięki czemu jest to całkowicie bezpieczne rozwiązanie.