Dział sprzedaży

+48 665 002 040

Dotacje

+ 48 663 130 570

Przydomowe turbiny wiatrowe - to przyszłość energetyki?

W dzisiejszych czasach, kiedy świadomość ekologiczna społeczeństwa rośnie, a koszty energii stale wzrastają, coraz więcej osób szuka alternatywnych źródeł energii. Jednym z najbardziej obiecujących i dynamicznie rozwijających się rozwiązań w 2024 roku są przydomowe turbiny wiatrowe a energetyka wiatrowa to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin OZE w naszym kraju.

Instalacja fotowoltaiczna pozwala zagospodarować piękną, słoneczną pogodę. W pochmurne dni uzysk energii ze słońca jest jednak niewielki, dlatego warto sięgnąć po inne rozwiązania. Idealnym dopełnieniem fotowoltaiki są turbiny wiatrowe, które wytwarzają prąd również wtedy, gdy instalacja fotowoltaiczna jest nieaktywna – po zmroku.

Wiatr to niewyczerpalne źródło energii. Nic więc dziwnego, że wykorzystywany jest do generowania prądu. Rozwój tej technologii sprawił, że jest ona coraz bardziej dostępna dla klientów indywidualnych, w tym właścicieli domów jednorodzinnych. W ten sposób powstają przydomowe elektrownie wiatrowe, których celem jest dostarczanie prądu do gospodarstwa domowego.

Przydomowe turbiny wiatrowe to niewielkie instalacje, które mogą być zainstalowane na terenie prywatnym, na przykład na dachu domu lub w ogrodzie. Doskonale wpisują się one w rosnące zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii, składają się z kilku podstawowych elementów: turbina wiatrowa, licznik, okablowanie oraz ewentualne akumulatory do przechowywania wygenerowanej energii. Sporym zaskoczeniem dla osób zainteresowanych przydomową elektrownią wiatrową jest sama konstrukcja. Wiatraki w przydomowych instalacjach zupełnie nie przypominają tych, które znamy z pól. Są znacznie mniejsze i smuklejsze, a ich praca jest cicha oraz nie generuje drgań. Stąd też turbiny wiatrowe mogą być montowane na dachu lub na stelażu przytwierdzonym do ściany budynku, możliwe jest oczywiście zamontowanie wiatraków na gruncie, z dala od domu.

Dlaczego Turbiny Wiatrowe?

  • Ekologiczne źródło energii - wykorzystują one naturalną siłę wiatru do generowania energii elektrycznej jest to proces całkowicie zrównoważony i nie powodujący emisji szkodliwych gazów do środowiska.
  • Redukcja kosztów energii-  instalacja może znacząco obniżyć koszty energii elektrycznej, dzięki temu inwestycja w turbiny wiatrowe szybko się zwraca, a dalsze korzystanie z nich generuje spore oszczędności.
  • Nieograniczona dostępność- w przeciwieństwie do innych źródeł energii, wiatr jest zasobem nieograniczonym i dostępnym wszędzie, co sprawia, że turbiny wiatrowe są idealnym rozwiązaniem niemal dla każdego domu- turbiny wiatrowe mogą działać nocą, a także w czasie wichury, gdy instalacja fotowoltaiczna pozostaje bezczynna. Dodatkowo sprawność wiatraków nie spada zimą, gdyż wówczas również występują wietrzne dni. W ten sposób przyjazna dla środowiska energia z wiatru pozwala zwiększać autokonsumpcję w gospodarstwie domowym bez konieczności przechowywania prądu w magazynach.

Wybór turbiny wiatrowej zależy od kilku czynników, zatem jak wybrać odpowiednią?

  • Lokalizacja - należy wziąć pod uwagę średnią prędkość wiatru w danym regionie.
  • Rozmiar i moc turbiny- w zależności od potrzeb energetycznych gospodarstwa domowego.
  • Regulacje prawne- należy sprawdzić lokalne przepisy dotyczące instalacji przydomowych elektrowni wiatrowych.

Niewątpliwie więc zainteresowanie przydomowymi elektrowniami wiatrowymi rośnie. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli chcemy podążać z duchem czasu, a zarazem dbać o otaczające nas środowisko naturalnr. W zależności od mocy domowe turbiny wiatrowe pozwolą na zasilenie oświetlenia oraz podstawowych urządzeń AGD, a nawet podgrzania wody użytkowej. Energetyka wiatrowa to jeden z najszybciej rozwijających się segmentów OZE w Polsce – chcemy wykorzystać ten potencjał i zaproponować Państwu produkty wysokiej klasy, gwarantujące stabilną pracę, świetne parametry techniczne i wysoką odporność na zmienne warunki atmosferyczne. W ofercie posiadamy turbiny małej mocy z osią pionową, powszechnie zwane „VAWT”. Turbiny są produkowane w Polsce. Nasze turbiny charakteryzują się wysoką bezwładnością i wprowadzaniem energii elektrycznej do sieci już od prędkości wiatru 3 m/s. to doskonałe uzupełnienie źródeł OZE, pozwalające na pokrycie zapotrzebowania na energię np. w sezonie grzewczym.


Przygotowanie instalacji w postaci turbiny wiatrowej nie należy do najprostszych. Rzetelna analiza róży wiatrów pozwoli nam na oszacowanie ekonomii zwrotu z instalacji. Podsumowując, rzetelnie przygotowana instalacja wiatrowa zwraca się w szybkim czasie. Nie wszystkie miejsca jednak będą nadawały się do instalacji turbiny, dlatego właśnie tak ważne jest wykonanie pomiarów i oszacowanie jakości pracy turbiny.