Jak działa klimatyzacja

Jak klimatyzacja działa w Twoim domu? Klimatyzator to urządzenie wykorzystujące chemikalia, które szybko przekształcają się z gazu w ciecz i na odwrót. Dzięki nim ciepło jest przekazywane z powietrza wewnątrz pomieszczenia na zewnątrz, w szybkim tempie ochładzając i pozbywając się nadmiernej wilgotności.

Jednostka klimatyzacji ma trzy kluczowe części. Są to sprężarka, skraplacz i parownik. Sprężarka i skraplacz urządzenia są zazwyczaj umieszczone w zewnętrznej części systemu klimatyzacji. W domu znajduje się parownik.

  • Ciepłe powietrze z pomieszczenia jest zasysane przez kratkę u podstawy maszyny
  • Powietrze przepływa przez niektóre rury chłodnicze, przez które przepływa płyn chłodzący. Ta część maszyny działa tak jak szafka chłodziarki w lodówce. Schładza napływające powietrze, a osuszacz usuwa nadmiar wilgoci.
  • Powietrze przepływa następnie przez element grzejny (podobny do tego w nagrzewnicy). W zimny dzień ta część urządzenia może zostać obrócona w górę, więc HVAC działa jak grzejnik.
  • Wentylator na górze wyrzuca powietrze z powrotem przez inną kratkę do pokoju. Jeśli element grzejny zostanie wyłączony, powietrze wchodzące do pomieszczenia jest znacznie chłodniejsze, więc pokój stopniowo się ochładza.
  • Tymczasem płyn chłodzący (lotna ciecz, która łatwo odparowuje) przepływa przez rury agregatu chłodniczego. W ten sposób zbiera ciepło z powietrza przepływającego przez rury i odparowuje, przechodząc z chłodnej cieczy w gorętszy gaz. Przenosi to ciepło z wnętrza pomieszczenia na zewnątrz budynku, gdzie oddaje swoje ciepło powietrzu zewnętrznemu. W jaki sposób? Podobnie jak w lodówce, płyn chłodzący przepływa przez agregat sprężarki i kilka rur skraplających, które zamieniają go z powrotem w chłodną ciecz gotową do ponownego okrążenia pętli.
  • Co dzieje się z ciepłem? W urządzeniu na zewnątrz budynku znajduje się wiele metalowych płyt, które rozpraszają ciepło do atmosfery. Wentylator elektryczny chłodzi je aby przyspieszyć proces.
  • Z biegiem czasu ciepło wewnątrz budynku stopniowo odpływa do powietrza zewnętrznego.